انواع فیلتر های تصفیه اب و نحوه قرارگیری و نصب ان...!!!

انواع فیلتر های تصفیه اب و نحوه قرارگیری و نصب ان...!!!

۲۲ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۸:۲۵ کد : ۵۶ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۷۸۰
انواع فیلتر های تصفیه اب و نحوه قرارگیری و نصب ان...!!!

انواع فیلتر و مرحله بندی دستگاه تصفیه آب

فیلترهای دستگاه تصفیه آب وظایف جدا کردن آلاینده‌ها از آبی را برعهده دارند و از آنجایی که آلاینده‌ها خود به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند، کارکرد فیلترها و به طبع نحوه کار دستگاه تصفیه آب نیز متفاوت می‌شود. انواع فیلتر تصفیه آب عبارتند از: فیلتر پلی پروپیلن، فیلتر کربن پودری، فیلتر کربن بلاک، فیلتر ممبران، فیلتر کربن خطی، فیلتر مواد معدنی، فیلتر قلیایی یا آلکالاین و فیلتر فرابنفش. البته لزوماً این گونه نیست که در یک دستگاه تصفیه آب از تمام این فیلترها استفاده شود؛ اما در عین حال دستگاه‌هایی هم وجود دارند که تمام این فیلترها را در خود دارند که به آن‌ها دستگاه 8 مرحله ای نیز گفته می‌شود.
 
ترتیب قرار گرفتن فیلترها

ترتیب فیلترهای تصفیه آب برحسب آلاینده‌هایی که قرار است از آب جدا شوند، طراحی شده است؛ بر این اساس فیلترهایی که کار جدا کردن آلاینده‌های فیزیکی از آب را برعهده دارند، در مراحل اول و فیلترهایی هم که وظیفه حذف آلاینده‌های شیمیایی را برعهده دارند، در مراحل میانی و پایانی قرار خواهند گرفت. فیلتر پلی‌پروپیلن در مرحله اول قرار دارد که هر نوع آلودگی فیزیکی مانند گل و لای، شن و ماسه را از آب حذف می‌کند. کار فیلتر کربن پودری و فیلتر کربن بلاک نیز حذف آلاینده‌های شیمیایی آب است. این فیلترها همچنین آب را عاری از هرگونه طعم، بو و رنگ می‌کنند و به آن شفافیت زیادی می‌بخشند.
 تعویض فیلتر کربن معمولاً هر 6 ماه یک‌بار انجام می‌شود. در بین فیلترهای مختلف دستگاه تصفیه آب، فیلتر ممبران از اهمیت زیادی برخوردار است؛ این فیلتر که در مرحله چهارم قرار می‌گیرد، قادر است املاح مضر را با دقت 0.001 میکرون از بین ببرد. همچنین آلودگی‌های میکروبی، عناصر سنگین مانند نیترات و نیتریت و املاح سخت آب مانند گچ و آهک نیز توسط این فیلتر جداو پاکسازی می‌شوند. 
در بخش بعد درباره روش نصب فیلتر ممبران توضیحاتی را خواهیم داد. طعم و بوی آب نیز در مرحله پنجم به‌وسیله یک فیلتر خطی بهبود پیدا می‌کند. تا اینجای کار همه املاح از آب جداشده‌اند؛ اما این مسئله به خودی خود مطلوب نیست؛ زیرا بخشی از املاح مفید نیز در آب وجود دارند و این املاح نباید جداسازی شوند. به همین خاطر در مرحله ششم یک فیلتر مینرال یا مواد معدنی وجود دارد که املاح مفید مثل کلسیم و منیزیم را دوباره به آب اضافه می‌کند. در مرحله هفتم نیز یک فیلتر قلیایی آب را یونیزه می‌کند و با کم کردن خاصیت اسیدی، به آن خاصیت بازی میدهد.
 
این خاصیت برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی و بیماری‌های مرتبط با قند، چربی و ... بسیار مؤثر است. فیلتر ماورا بنفش (UV) نیز یکی دیگر از انواع فیلترهایی است که در برخی از دستگاه‌های تصفیه آب وجود دارد و معمولاً در مرحله آخر قرار می‌گیرد؛ این فیلتر کلیه میکروارگانیسم‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌هایی را که در مراحل قبل از بین نرفته‌اند، به طور کامل از بین می‌برد و آبی کاملاً پاک و تصفیه شده را در خروجی فراهم می‌کند. حال که با ترتیب فیلترهای تصفیه آب آشنا شدیم، در ادامه نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب را ذکر خواهیم کرد.

روش نصب فیلترهای تصفیه آب

به طور کلی نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب با توجه به نحوه کار دستگاه تصفیه آب انجام می‌شود و دو روش برای نصب فیلترهای دستگاه تصفیه آب وجود دارد؛ برخی فیلترها در قسمت تحتانی دستگاه هستند که در این صورت باید محفظه آن‌ها را باز کرده و فیلتر را درون آن قرار دهیم. تعویض فیلتر کربن بدین طریق انجام می‌شود. برخی دیگر از فیلترها مانند فیلتر ممبران در قسمت بالایی دستگاه قرار دارند. روش نصب فیلتر ممبران بدین صورت است که ابتدا باید جریان برق را قطع و همچنین آب ورودی به دستگاه نیز بسته شود. آنگاه با استفاده از ابزار مخصوص محفظه ممبران، این محفظه را باز کرده و فیلتر کهنه را بیرون بکشید. سپس فیلتر نو را جایگزین کنید. دقت داشته باشید که در صورت آلوده بودن داخل محفظه به خزه یا جلبک و یا سایر آلودگی‌ها آن را تمیز کنید. خود فیلترهای ممبران نیز به دو نوع فیلتر هوزینگی و ممبران خطی تقسیم می‌شوند که در دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تیم خدمات برند اوسه واتر بهترین و مجرب ترین تیم خدمات در حوزه ی نصب و تعویض دستگاه های تصفیه اب و خدمات پس از فروش مانند تعویض و تعمیر فیلتر های دستگاه های تصفیه اب در زمان معین و نازل ترین قیمت...

کلید واژه ها: اوسه واتر اب فیلتر های تصفیه فیلتر فروش تصفیه آب تصفیه آب تصفیه آب خانگی نصب تصفیه آب اب اشامیدنی املاح اب اب لوله کشی اب مصرفی روزانه ممبران اوسه واتر


نظر شما :